czwartek, 22 grudnia 2016

Jak poradzić sobie z bólem pleców

Kręgosłup ludzki narażony jest na różnego rodzaju urazy i niedogodności związane z pracą wykonywaną za biurkiem bądź pracą ciężką fizyczną, która wymusza długotrwałe stanie oraz przenoszenie masywnych przedmiotów.

Nietrudno o jego uszkodzenie, które prowadzi do procesów zwyrodnieniowych rdzenia kręgów nadwyrężających oś szkieletu wskutek nadmiernego obciążenia ciała. Ból pleców jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Uniemożliwia on prawidłowe poruszanie się, a dodatkowe objawy towarzyszące jemu mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Jednak jak na co dzień radzić sobie, gdy ból pleców zacznie nam doskwierać? Oto kilka porad, jak go unikać i złagodzić w momencie trwania.

Prawidłowa postawa i wygodne buty

Ból pleców wynika przeważnie z przyjmowania niewłaściwej postawy ciała bądź pozostawania w jednej, nienaturalnej pozycji przez większość czasu. Najmniej obciąża kręgosłup wyprostowana sylwetka, w której wypina się pierś, a wciąga brzuch. Każdą codzienną czynność powinno się wykonywać w ten sposób, dbając o prawidłową postawę całego ciała. Pozwala ona również na mniejsze odczuwanie bólu, dzięki zmniejszeniu ilości kortyzolu – hormonu, który potęguje bolesność mięśni osi szkieletu. Natomiast silny ból pleców, w którym wyprostowanie się jest wręcz niemożliwe ze względu na wypadnięcie dysku scalającego kręgi kręgosłupa, zaleca się położenie na wznak z ugiętymi nogami w kolanach. Jeżeli nasza praca w głównej mierze polega na długotrwałym siedzeniu przed komputerem, to warto zainwestować w tzw. ergonomiczne krzesło, które dostosuje i odpowiednio wyprofiluje naszą postawę, odciążając mięśnie kręgosłupa i zapobiegając bólom pleców. Podobnie jest z obuwiem, które nie tylko musi być wygodne, ale przede wszystkim dopasowane do wzrostu danej osoby. Zarówno buty na wysokim obcasie w postaci szpilek, jak i zupełnie płaskie baletki słusznie są oskarżane o ból pleców. Dlatego najlepiej nosić obuwie, które będzie mieć lekkie podwyższenie.

Relaksujący masaż i ciepła kąpiel 

To techniki, które pomogą rozluźnić mięśnie kręgosłupa i natychmiastowo złagodzić ból pleców. O masaż najlepiej poprosić drugą osobę lub wybrać się do specjalisty rehabilitanta. Wykonując go w domu, warto skorzystać z pomocy przeciwbólowych maści z zawartością naproksenu bądź ibuprofenu, które przynoszą dodatkową ulgę w bólu. Jeżeli nikt nie może w danej chwili zrobić nam masażu pleców, to można wykorzystać ciepły ręcznik, który wcześniej trzeba nagrzać suszarką. Równie dobrze na ból pleców sprawdza się gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych o właściwościach rozgrzewających, np. cyprysowy, cedrowy, lawendowy lub goździkowy. Jednak w przypadku braku możliwości zrobienia masażu lub ciepłej kąpieli, można sięgnąć po rozgrzewające plastry bądź tabletki przeciwbólowe, w którego składzie znajduje się paracetamol. Ponadto warto zrzucić kilka zbędnych kilogramów, gdyż nadwaga obciąża kręgosłup, a w konsekwencji prowokuje ból pleców.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza