środa, 14 grudnia 2016

Jak dbać o włosy

Dbanie o włosy jest jednym z podstawowych zabiegów, które znacząco mogą podwyższyć atrakcyjność i zadowolenie z własnego wyglądu. To nie tylko nakładanie odżywek i korzystanie z wyspecjalizowanych szamponów na każdy typ włosów – żeby przezwyciężyć chociażby wypadanie włosów trzeba sięgnąć po wiedzę płynącą z dietetyki czy ziołolecznictwa. 

Prawidłowe czesanie


By zapewnić mieszkom włosowym odpowiednią stymulację wzrostu włosów należy zadbać o ich dobre ukrwienie. Warto więc szczotkować włosy nie tylko zgodnie z ich wzrostem, ale również pod włos – czynność należy powtarzać dwa razy dziennie. Ważne jest, by dokładnie i delikatnie masować włosy tuż u nasady unikając szarpania.

Moc witamin i minerałów


Na porost zdrowych i gęstych włosów warto wzbogacić swoją dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Podstawą powinny być pełnowartościowe białka, które biorą udział w budowie włosa – pomagają keratynie tworzyć silne włosy. Najwięcej zdrowego i przyswajalnego białka zawarte jest w rybach. Mieszki włosowe potrzebują również witamin z grupy B, które stymulująco wpływają na porost nowych włosów. Dla kobiet szczególnie ważne jest uzupełnianie deficytu żelaza w organizmie po okresie menstruacji, który gra kluczową rolę w poprawie ukrwienia skóry głowy. Włosom przyda się również cynk i magnez. Owe makro i mikroelementy zawarte są w nasionach zbóż, warzywach strączkowych, zbożach i ryżu. Na zdrowy wygląd wpływa również krzemionka zawarta w popularnych warzywach, takich jak cebula, czosnek, marchew, papryka czy ogórek.

Skrzyp polny – najstarszy przyjaciel włosów


Od wieków znane są właściwości skrzypu polnego – zawiera on dużo krzemionki i flawonoidy kluczowe w rośnięciu włosów. Można stosować go zarówno jako napar do wcierania na skórę głowy, jak i suplement diety. Tabletki na wypadanie włosów często zawierają skrzyp polny jako jeden z głównych składników.

Nadmiar szkodzi


Częste farbowanie włosów ma destrukcyjny wpływ na ich kondycję – winą za to trzeba obarczyć zawarty w farbach amoniak, który niszczy nie tylko strukturę włosa, ale wpływa na mieszki włosowe. Zalecane jest więc wybieranie farb bez amoniaku lub naturalnych farb ziołowych, takich jak chociażby basma. Nadmierne używanie lakierów również źle wpływa na włosy, dlatego w trosce o nie należy ograniczyć używanie kosmetyków do minimum.
Stosując się do tych kilku prostych rad można wyeliminować problemy z wypadaniem włosów a nawet łysieniem – gdy problemy z włosami nie mają przyczyn genetycznych a nie chcą ustępować należy zwrócić się z poradą do dermatologa.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza