sobota, 17 września 2016

Zdrowy kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup w ostatnim czasie zyskują na popularności. Nie mówię tu o zabiegach rehabilitacji, ale o klubach fitness. 

Kiedyś zajęcia tego typu były zarezerwowane dla sanatoriów uzdrowiskowych oraz przychodni rehabilitacyjnych, albo podczas zabiegów w rehabilitacji domowej i to w bardzo okrojonym wymiarze. Obecnie coraz więcej osób korzysta z klubów sportowo – fitnessowych w ramach profilaktyki zdrowotnej. Jednakże nie wszystkie zajęcia w tych klubach mogą mieć charakter prozdrowotny, wręcz przeciwnie. Niektóre mogą szkodzić. Z kolei inne, takie jak joga czy pilates w niewystarczającym stopniu spełniają rolę kompleksowej ochrony ciała.

Miks wielu ćwiczeń

Dlatego wydawać by się mogło, że zajęcia zdrowego kręgosłupa w znacznym stopniu wypełnią tą lukę, gdyż jest to miks pilatesu, a także nowoczesnych metod rehabilitacyjnych, wykorzystywanych w gabinetach fizjoterapii. Jednakże czasami pojawiają się problemy, bo o ile na zajęcia przychodzą osoby w dość dobrym stanie fizycznym, o tyle na zajęcia zdrowego kręgosłupa może przyjść osoba z bólem w stanie ostrym lub podostrym i taka gimnastyka grupowa niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Czasami też, przez niedostateczną siłę mięśniową, np. mięśni przykręgosłupowych. ćwiczenia grupowe mogą wywołać nawrót choroby kręgosłupa, więc postępować należy bardzo ostrożnie.

Co i jak?

W jaki sposób można uczestniczyć w zajęciach i jak wygląda cały program rehabilitacyjny zdrowego kręgosłup? Z osobą, która przychodzi po raz pierwszy na zajęcia należy przeprowadzić krótki wywiad. Sprawdza się wtedy czy odczuwasz np. ból szyi. Jeżeli nic nie zaboli, to wtedy taka osoba może uczestniczyć w w zajęciach, a jeżeli są jakieś poważne dolegliwości bólowe, czasami warunkowo pozwala jej się zostać, a następnie proponuje konsultację.

Konsultacja

Osoba zainteresowana musi przynieść ze sobą wszystkie możliwe wyniki badań oraz obrazy. Wówczas szczegółowo należy przeprowadzić wywiad, a następnie diagnozuje się pacjenta przy wykorzystaniu dotyku. Jeżeli podczas diagnostyki okazuje się, że pacjent ma problem, który dyskwalifikuje go z zajęć grupowych, wówczas proponuje mu się terapię indywidualną.

Terapia kręgosłupowa

Odbywa się w gabinecie i polega na wykorzystaniu różnych technik manualnych stosowanych w nowoczesnej rehabilitacji, a także elementów masażu. Czasami są wspomagane także metodą kinesiotapingu, czyli plastrowania. Dodatkowo zaleca się prace domowe, czyli pojedyncze ćwiczenia lub pozycje ułożeniowe. Po zakończonej terapii, jeżeli uda się wygasić dolegliwości bólowe, pacjent jest zapraszany na zajęcia grupowe. Jeśli dana osoba nie jest jeszcze gotowa na tego rodzaju ćwiczenia, wówczas wykonuje je indywidualnie.
Ta terapia to indywidualna praca ćwiczeniowa, w głównej mierze polega na ćwiczeniach głębokiej stabilizacji. Mają one za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie, które stabilizują kręgosłup i stawy. Praca taka polega przede wszystkim na ćwiczeniach w różnych pozycjach, np. na niestabilnym podłożu. Po przejściu takiej terapii pacjent może przejść do ćwiczeń grupowych.

Ćwiczenia grupowe

Zajęcia grupowe rozpoczynane są od ćwiczeń rozciągających tkanki miękkie, które jest nazywane terapeutyczną mocą rozciągania mięśni. Podczas tych ćwiczeń łączy się różne techniki rehabilitacji. Wykorzystuje się także małe piłki pilatesowe, dzięki którym można doskonale poprawić koordynację ruchową, a także stabilizację głębokich mięśni kręgosłupa i stawów obwodowych. Nie są to ćwiczenia ciężkie, ale dość trudne.

Ponadto, stosuje się ćwiczenia z dużymi piłkami, dzięki którym wzmacnia się mięśnie zewnętrzne, jak np. prosty brzucha lub czworogłowy uda, ale także mocno pracuje się nad balansem i stabilizacją ciała.

Tak kompleksowy program zdrowego kręgosłupa może w znacznym stopniu przeciwdziałać niepożądanym następstwom, jak wszelkiego rodzaju urazy kręgosłupa, czy też urazy stawów obwodowych. Wszystko jednak zależy od chęci i wytrwałości samych zainteresowanych, bo możliwości jest naprawdę coraz więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz