czwartek, 29 września 2016

Ciśnienie nadgarstka

Nerw, który przechodzi przez kanał nadgarstka to tak zwany nerw pośrodkowy. Jest to jeden z trzech nerwów stanowiących kanały pośredniczące pomiędzy mózgiem a ręką. On dochodzi najdalej – penetruje całą dłoń. Jest on najbardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia gdyż dochodzi w miejsca, gdzie jest po prostu najmniej przestrzeni. 

Największym zagrożeniem dla niego jest tak zwany zespół cieśni nadgarstka czyli sytuacja, w której kanał nadgarstkowy – brama, przez którą dostaje się do dłoni – z różnych powodów zaczyna się zacieśniać i powoduje na niego ucisk. Nacisk na nerw to bardzo nieprzyjemna sytuacja gdyż ze swojej natury jest to element odpowiedzialny za przenoszenie bodźców z i do mózgu. Jeśli coś go uszkadza lub przynajmniej przeszkadza mu w pracy, można się spodziewać, że przesyłane informacje będą zakłócane. Nie trzeba doktoratu z medycyny by wiedzieć, że jest to bardzo negatywna sytuacja.Zespół cieśni nadgarstka nie pojawia się nagle. Jest to schorzenie, które daje o sobie znać dopiero po dłuższym występowaniu problemu. Możemy mieć pewność, że w naszym normalny życiu osiem kości tworzących kanał nadgarstkowy i ścięgna je łączące bardzo często mocno się ścieśniają. Niedługo później mogą się jednak rozluźnić więc żadne kłopoty się nie pojawiają. Kiedy jednak nie mają możliwości rozluźnienia się przez długi czas a w najgorszym wypadku nie rozluźniają się nigdy, zaczyna dochodzić do ujawniania się objawów neurologicznych.

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka

Pierwsze z nich pojawiają się zwykle po przepracowaniu, później w nocy. Są to na początku „dziwne” odczucia dotykające kciuka i dwóch najbliższych mu palców. 
Najczęściej pojawia się ono w nocy i nad ranem. Jest to bardzo nieprzyjemne i niepokojące więc zmusza chorego do wstania i „strzepnięcia” dłoni co często pomaga pozbyć się, przynajmniej na jakiś czas, tego nieprzyjemnego odczucia. Na tym etapie zazwyczaj nie jest odczuwalny jeszcze ból. Zdarza się on bardzo sporadycznie i nie ma dużego nasilenia. Charakterystyczny jest tylko dla stanów silnego przepracowania albo ogólnego przemęczenia.


Rozruszanie nadgarstka niweluje stan bólowy.

Poniżej film przedstawiający sposób na problem drętwienia dłoni.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz