czwartek, 10 listopada 2016

Rwa kulszowa

Pojawia się w niespodziewanym momencie, jej objawem jest przeżywający, wręcz paraliżujący ból pleców oraz nóg. Mowa o rwie kulszowej. Dziś krótko napiszę o tym jakie są przyczyny rwy kulszowej, oraz jak sobie z nią radzić. Zapraszam do czytania!


Przyczyny 

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne - nagłe pochylenie się, zerwanie z łóżka czy dźwiganie. Z reguły dopada nas w najmniej oczekiwanych momentach i jest bardzo uciążliwą dolegliwością.


Ból jaki odczuwamy jest powodowany naciskiem kręgu na nerw kulszowy. Biegnie od przez pewien odcinek kręgosłupa aż do nogi, zatem ból jest odczuwany nawet tam. Szczególnie nocą, rwa kulszowa bardzo utrudnia spanie i powoduje uciążliwy ból. Więcej przeczytacie w artykule o rwie kulszowej


Jak leczyć 

Jak radzić sobie z rwą kulszową i jak ją leczyć? Przede wszystkim udaj się do odpowiedniego lekarza, który wykryje rwę kulszową i przepisze specjalne leki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie kręgosłupa. 
Na początku leczenia ważny jest odpoczynek, ponieważ zwykle ból jest tak duży, że znacznie ogranicza poruszanie się. Rehabilitacja i fizykoterapia są także ważne przy leczeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Niestety rwa kulszowa ma tendencje do nawrotów, a ostatecznie może być konieczna operacja. Żeby zapobiec nawracaniu choroby, istotną rzeczą jest aktywność fizyczna - odpowiednio wyćwiczone, rozruszane i elastyczne mięśnie całego ciała zapobiegną naciskaniu kręgów na nerw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz