czwartek, 22 grudnia 2016

Jak poradzić sobie z bólem pleców

Kręgosłup ludzki narażony jest na różnego rodzaju urazy i niedogodności związane z pracą wykonywaną za biurkiem bądź pracą ciężką fizyczną, która wymusza długotrwałe stanie oraz przenoszenie masywnych przedmiotów.

Nietrudno o jego uszkodzenie, które prowadzi do procesów zwyrodnieniowych rdzenia kręgów nadwyrężających oś szkieletu wskutek nadmiernego obciążenia ciała. Ból pleców jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Uniemożliwia on prawidłowe poruszanie się, a dodatkowe objawy towarzyszące jemu mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Jednak jak na co dzień radzić sobie, gdy ból pleców zacznie nam doskwierać? Oto kilka porad, jak go unikać i złagodzić w momencie trwania.

Prawidłowa postawa i wygodne buty

Ból pleców wynika przeważnie z przyjmowania niewłaściwej postawy ciała bądź pozostawania w jednej, nienaturalnej pozycji przez większość czasu. Najmniej obciąża kręgosłup wyprostowana sylwetka, w której wypina się pierś, a wciąga brzuch. Każdą codzienną czynność powinno się wykonywać w ten sposób, dbając o prawidłową postawę całego ciała. Pozwala ona również na mniejsze odczuwanie bólu, dzięki zmniejszeniu ilości kortyzolu – hormonu, który potęguje bolesność mięśni osi szkieletu. Natomiast silny ból pleców, w którym wyprostowanie się jest wręcz niemożliwe ze względu na wypadnięcie dysku scalającego kręgi kręgosłupa, zaleca się położenie na wznak z ugiętymi nogami w kolanach. Jeżeli nasza praca w głównej mierze polega na długotrwałym siedzeniu przed komputerem, to warto zainwestować w tzw. ergonomiczne krzesło, które dostosuje i odpowiednio wyprofiluje naszą postawę, odciążając mięśnie kręgosłupa i zapobiegając bólom pleców. Podobnie jest z obuwiem, które nie tylko musi być wygodne, ale przede wszystkim dopasowane do wzrostu danej osoby. Zarówno buty na wysokim obcasie w postaci szpilek, jak i zupełnie płaskie baletki słusznie są oskarżane o ból pleców. Dlatego najlepiej nosić obuwie, które będzie mieć lekkie podwyższenie.

Relaksujący masaż i ciepła kąpiel 

To techniki, które pomogą rozluźnić mięśnie kręgosłupa i natychmiastowo złagodzić ból pleców. O masaż najlepiej poprosić drugą osobę lub wybrać się do specjalisty rehabilitanta. Wykonując go w domu, warto skorzystać z pomocy przeciwbólowych maści z zawartością naproksenu bądź ibuprofenu, które przynoszą dodatkową ulgę w bólu. Jeżeli nikt nie może w danej chwili zrobić nam masażu pleców, to można wykorzystać ciepły ręcznik, który wcześniej trzeba nagrzać suszarką. Równie dobrze na ból pleców sprawdza się gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych o właściwościach rozgrzewających, np. cyprysowy, cedrowy, lawendowy lub goździkowy. Jednak w przypadku braku możliwości zrobienia masażu lub ciepłej kąpieli, można sięgnąć po rozgrzewające plastry bądź tabletki przeciwbólowe, w którego składzie znajduje się paracetamol. Ponadto warto zrzucić kilka zbędnych kilogramów, gdyż nadwaga obciąża kręgosłup, a w konsekwencji prowokuje ból pleców.

środa, 14 grudnia 2016

Jak dbać o włosy

Dbanie o włosy jest jednym z podstawowych zabiegów, które znacząco mogą podwyższyć atrakcyjność i zadowolenie z własnego wyglądu. To nie tylko nakładanie odżywek i korzystanie z wyspecjalizowanych szamponów na każdy typ włosów – żeby przezwyciężyć chociażby wypadanie włosów trzeba sięgnąć po wiedzę płynącą z dietetyki czy ziołolecznictwa. 

Prawidłowe czesanie


By zapewnić mieszkom włosowym odpowiednią stymulację wzrostu włosów należy zadbać o ich dobre ukrwienie. Warto więc szczotkować włosy nie tylko zgodnie z ich wzrostem, ale również pod włos – czynność należy powtarzać dwa razy dziennie. Ważne jest, by dokładnie i delikatnie masować włosy tuż u nasady unikając szarpania.

Moc witamin i minerałów


Na porost zdrowych i gęstych włosów warto wzbogacić swoją dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Podstawą powinny być pełnowartościowe białka, które biorą udział w budowie włosa – pomagają keratynie tworzyć silne włosy. Najwięcej zdrowego i przyswajalnego białka zawarte jest w rybach. Mieszki włosowe potrzebują również witamin z grupy B, które stymulująco wpływają na porost nowych włosów. Dla kobiet szczególnie ważne jest uzupełnianie deficytu żelaza w organizmie po okresie menstruacji, który gra kluczową rolę w poprawie ukrwienia skóry głowy. Włosom przyda się również cynk i magnez. Owe makro i mikroelementy zawarte są w nasionach zbóż, warzywach strączkowych, zbożach i ryżu. Na zdrowy wygląd wpływa również krzemionka zawarta w popularnych warzywach, takich jak cebula, czosnek, marchew, papryka czy ogórek.

Skrzyp polny – najstarszy przyjaciel włosów


Od wieków znane są właściwości skrzypu polnego – zawiera on dużo krzemionki i flawonoidy kluczowe w rośnięciu włosów. Można stosować go zarówno jako napar do wcierania na skórę głowy, jak i suplement diety. Tabletki na wypadanie włosów często zawierają skrzyp polny jako jeden z głównych składników.

Nadmiar szkodzi


Częste farbowanie włosów ma destrukcyjny wpływ na ich kondycję – winą za to trzeba obarczyć zawarty w farbach amoniak, który niszczy nie tylko strukturę włosa, ale wpływa na mieszki włosowe. Zalecane jest więc wybieranie farb bez amoniaku lub naturalnych farb ziołowych, takich jak chociażby basma. Nadmierne używanie lakierów również źle wpływa na włosy, dlatego w trosce o nie należy ograniczyć używanie kosmetyków do minimum.
Stosując się do tych kilku prostych rad można wyeliminować problemy z wypadaniem włosów a nawet łysieniem – gdy problemy z włosami nie mają przyczyn genetycznych a nie chcą ustępować należy zwrócić się z poradą do dermatologa.